EDI
SEMINAR PRAVA STARIJIH_ DOSTOJANSTVO, ZAŠTITA I INKLUZIJA 5. MARTA U KULTURNOM CENTRU
DOSTOJANSTVENO TRĆE DOBA RADIONICA
Osnove ljudskih prava starijih građana: Uvod u međunarodne i nacionalne instrumente koji garantuju prava starijih osoba.
RADIONICA
RADIONICA
Identifikacija i rješavanje problema starijih građana
NVO EDI
U okviru projekta „Dostojanstveno, inkluzivno treće doba“, 31.01.2025.godine I 10.04.2025.godine organizovana je radionica posvećena identifikaciji i rješavanju problema s kojima se stariji građani suočavaju u svakodnevnom životu. Učesnici su kroz interaktivan rad mapirali ključne izazove – od socijalne izolacije i ograničenog pristupa uslugama, do diskriminacije i nedostatka adekvatne podrške.
RADIONICA
Radionica: Zagovaranje za prava starijih građana
NVO EDI
U cilju jačanja kapaciteta starijih osoba i organizacija koje ih zastupaju, 06.02.2025.godine i 07.02.2025.godine realizovana je radionica na temu Zagovaranje za prava starijih građana. Učesnici su imali priliku da steknu osnovna znanja o procesima javnog zagovaranja i lobiranja, kao i da razviju praktične vještine potrebne za efikasno predstavljanje interesa starije populacije pred donosiocima odluka.
RADIONICE
Uloga medija u promociji prava starijih građana
Dvodnevna radionica: Digitalne vještine za starije osobe
Radionica je posvećena razmatranju načina na koje mediji oblikuju percepciju o starijim osobama, kako u očima šire javnosti, tako i među samim starijim građanima. Poseban akcenat stavljen je na uticaj medijskog sadržaja na stavove društva prema starijoj populaciji, uključujući pojave stereotipa, diskriminacije, ali i primjere pozitivnih narativa. Učesnici su analizirali kako mediji mogu postati snažan saveznik u promociji prava starijih osoba i izgradnji društva zasnovanog na poštovanju, dostojanstvu i međugeneracijskoj solidarnosti.
NVO EDI
Bečka međunarodna akcija o starenju
Vienna International Plan of Action on Aging
Glavni ciljevi i oblasti delovanja:
Zaštita prava starijih osoba – Promocija prava na dostojanstvo, nezavisnost i učešće u društvu.
Ekonomija i zapošljavanje – Fokus na osiguranje socijalne sigurnosti i pristupa zapošljavanju za starije osobe.
Zdravlje i blagostanje – Unapređenje pristupa zdravstvenim uslugama i promocija aktivnog starenja.
Socijalne usluge – Razvijanje sistema podrške i usluga za starije osobe, uključujući njegu i asistenciju.
Stanovanje i okruženje – Poboljšanje uslova stanovanja i prilagođavanje fizičkog okruženja potrebama starijih osoba.
Porodica i zajednica – Promocija integracije starijih u društvo kroz podršku porodicama i zajednicama.
Značaj Bečke akcije:
Ovaj plan je prvi dokument Ujedinjenih nacija koji se bavi starenjem na globalnom nivou, čime je otvoren prostor za međunarodne politike o starijim osobama.
Bečka akcija postavila je temelje za kasnije dokumente, poput Madridskog međunarodnog plana o starenju (2002), koji se fokusira na implementaciju konkretnih politika u 21. veku.
Prepoznala je značaj uključivanja starijih osoba u sve sfere društva, ne samo kao korisnika usluga, već i kao aktivnih članova zajednice.
Bečka akcija o starenju 1982. ostaje značajna prekretnica u međunarodnim naporima za unapređenje kvaliteta života starijih osoba i stvaranje održivih društava za sve generacije.
STARIJE OSOBE

Madridski međunarodni plan akcije o starenju (MIPAA)
MIPAA

UNIVERZALNA DEKLARACIJA O LJUDSKIM PRAVIMA
EVROPSKA KONVENCIJA O LJUDSKIM PRAVIMA I OSNOVNIM SLOBODAMA
PLAN RADA ODBORA ZA RODNU RAVNOPRAVNOST ZA 2023. GODINU
Skupština obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
Izjava predsjednice Skupštine povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

Predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, istakla je da se radi o pojavi koja, uprkos podizanju svijesti građana o ovom problemu i zalaganju nadležnih institucija, i dalje uveliko opterećuje Crnu Goru.
„Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama je dobra prilika da se preispitamo kao društvo i zauzmemo odlučniji i čvršći stav prema verbalnom, psihičkom i fizičkom nasilju koje žene u Crnoj Gori trpe i posljedicama koje ono ostavlja za sobom. Nasilje nad ženama i djevojčicama predstavlja značajan problem sa dubokim socijalnim, zdravstvenim i ekonomskim posljedicama za pojedinca, porodicu i društvo u cjelini.
Brojni primjeri nasilja nad ženama u Crnoj Gori, od kojih su neki, nažalost, okončani najtežim posljedicama po žrtve, ukazuju da još uvijek nismo uspjeli da uspostavimo efikasan lanac odgovornosti, koji bi ovakve slučajeve spriječio ili smanjio njihov broj. U tom smislu, mora se uzeti u obzir činjenica da smo zakazali u brojnim fazama, od one koja se odnosi na preventivno djelovanje, pa do one koja se odnosi na djelovanje sudske i izvršne vlasti. Nesumnjivo je da zakonodavne, izvršne, pravosudne, socijalne i obrazovne institucije moraju posvetiti dužnu pažnju dosljednom poštovanju principa rodne ravnopravnosti, emancipaciji žena i njihovoj inkluziji na svim nivoima i u svim društvenim sferama.
Vrijeme je da jasno i glasno poručimo da žene moraju biti zaštićene, jednakost među polovima mora biti ostvarena, ljudska prava žena i djevojaka moraju biti osigurana, a počinioci nasilja nad ženama u svakom pojedinačnom slučaju moraju biti najoštrije sankcionisani. Potrebno je da dokažemo da nismo društvo nedodirljivih i nekažnjivih i da smo u stanju da se izborimo za Crnu Goru bez nasilja.
Tome će, sigurna sam, pomoći dodatna edukacija, bolja socijalna zaštita, pravovremena i dosljedna primjena svih raspoloživih pravnih sredstava, a sve u cilju ozdravljenja našeg društva i pružanja adekvatne pomoći i sigurnosti svim ženama i djevojkama.
Kao predsjednica Skupštine Crne Gore, dajem punu podršku zaštiti ljudskih prava i borbi protiv nasilja nad ženama i pozivam sve žene koje trpe nasilje u porodici da zatraže pomoć nadležnih institucija, jer će time sačuvati i sebe i svoju djecu, kojoj moramo pružiti bolju i ljepšu budućnost.“