Održan seminar „Prava starijih: dostojanstvo, zaštita i inkluzija“

 

Slika

Kotor, 5. mart 2025. – Kulturni centar „Nikola Đurković“ danas je bio mjesto značajnog susreta posvećenog unapređenju prava starijih osoba u Crnoj Gori. Seminar „Prava starijih: dostojanstvo, zaštita i inkluzija“, organizovan od strane Nevladine organizacije „Evropske demokratske inicijative“ uz podršku Opštine Kotor, okupio je brojne stručnjake, predstavnike institucija, organizacija civilnog društva i medija, kao i same starije građane, kako bi se otvorila diskusija o izazovima sa kojima se ova populacija suočava.

Skrenuta je pažnja na pitanja socijalne isključenosti, diskriminacije, nedostatka sistemske podrške i dostupnosti socijalnih i zdravstvenih usluga. Učesnici su kroz stručna izlaganja i interaktivne diskusije pokušali da identifikuju ključne prepreke koje otežavaju kvalitet života starijih građana i ponudili moguća rešenja za njihovo prevazilaženje.

Seminar je održan u okviru projekta „Dostojanstveno, inkluzivno treće doba“, koji za cilj ima osnaživanje starijih osoba kroz aktivno učešće u društvenim procesima koji je finansijski podržan od strane Opštine Kotor. Ljiljana Jovović, koordinator projekta, istakla je značaj uvida u rezultate istraživanja potreba starije populacije na području opštine Kotor koje je NVO “Evropske demokratske inicijative” sprovela tokom oktobra i novembra 2024.godine.

O značaju zaštite prava starijih u širem kontekstu govorio je Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore, mr Siniša Bjeković, koji je istakao da Crna Gora, poput ostatka Evrope, biljleži izražen demografski trend starenja.

„Podaci pokazuju da stariji od 60 godina danas čine 21,4% ukupne populacije, što je značajan porast u odnosu na prethodnu deceniju. Ovaj trend je posebno izražen u ruralnim oblastima, gdje demografska starost populacije ima duboke ekonomske i socijalne posljedice. Sve veći broj starijih osoba zahtjeva strateško promišljanje politika koje će im obezbjediti dostojanstven i siguran život“, naglasio je Bjeković.

O institucionalnim rješenjima za zaštitu prava starijih govorile su Snežana Mijušković i Nerma Dobardžić, zamjenice Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, koje su ukazale na izazove sa kojima se stariji suočavaju u sistemu socijalne i zdravstvene zaštite.

Događaj je završen otvorenom diskusijom, gdje su učesnici podjelili svoja iskustva i predloge za unapređenje politika i praksi koje se odnose na stariju populaciju. Seminar je još jednom pokazao da su potrebne sistemske promjene kako bi se obezbjedila veća inkluzija i zaštita starijih građana, a zaključci i preporuke nakon završetka projekta biće dostavljeni nadležnim institucijama.

 

Pozivnica za seminar „PRAVA STARIJIH: DOSTOJANSTVO, ZAŠTITA I INKLUZIJA“

Pozivnica za seminar „PRAVA STARIJIH: DOSTOJANSTVO, ZAŠTITA I INKLUZIJA“

Mjesto održavanja: Kulturni centar “Nikola Đurković” Kotor

Datum održavanja: 05.03.2025. godine

 

Poštovana/i,

Veliko nam je zadovoljstvo da Vas pozovemo na seminar „PRAVA STARIJIH: DOSTOJANSTVO, ZAŠTITA I INKLUZIJA“, koja će okupiti stručnjake, predstavnike institucija, organizacija civilnog društva, medija i stariju populaciju kako bismo zajedno razgovarali o ključnim pitanjima vezanim za prava starijih osoba u Crnoj Gori.

Ovaj događaj ima za cilj da osvjetli pravni, društveni i institucionalni položaj starijih osoba, kao i da podstakne diskusiju o diskriminaciji, kvalitetu socijalne zaštite i dostupnim uslugama.

Na seminaru će govoriti:
- mr Siniša Bjeković, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore - Prava starijih u globalnom i regionalnom kontekstu

- Snezana Mijušković, Zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda - Institucionalni smještaj i briga o starijim osobama u Crnoj Gori
- Nerma Dobardžić, Zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda - Diskriminacija starijih osoba

Seminar uključuje i otvorenu diskusiju u kojoj će učesnici moći da postavljaju pitanja i iznose svoja mišljenja o unapređenju položaja starijih osoba.

Prijave su otvorene do 04.03.2025.godine. Molimo da potvrdite svoje učešće putem:
Emaila: nvoedi@gmail.com  ili putem telefona: 069-272-115

Zašto učestvovati?

Saznajte više o pravima starijih osoba i izazovima sa kojima se suočavaju.
Razmijenite mišljenja i iskustva sa stručnjacima i donosiocima odluka.
Pomozite u oblikovanju preporuka za unapređenje sistema zaštite starijih osoba.

Vaše prisustvo i doprinos su od velikog značaja!

Srdačnan pozdrav.  Radujemo se vašem dolasku!

Organizator: NVO “EVROPSKE DEMOKRATSKE INICIJATIVE”- EDI

DOSTOJANSTVENO, INKLUZIVNO TREĆE DOBA

Unapređenje digitalnih vještina starije populacije – ključ ka boljoj komunikaciji i socijalnoj uključenosti
Nevladina organizacija Evropske demokratske inicijative (EDI) u okviru projekta „Dostojanstveno, inkluzivno treće doba” uspješno je realizovala radionicu posvećenu jačanju digitalnih vještina starijih osoba. Radionica je organizovana u saradnji sa Udruženjem penzionera Kotor, a cilj je bio omogućiti starijim građanima da steknu praktična znanja o korišćenju mobilnih telefona, aplikacija WhatsApp i Viber, kao i društvenih mreža, kako bi unaprijedili međusobnu komunikaciju i smanjili socijalnu izolaciju.
Stanovništvo Crne Gore ubrzano stari, što nameće potrebu za prilagođavanjem sistema podrške starijim osobama. Mnoge starije osobe suočavaju se sa izazovima u korišćenju savremenih tehnologija, iako im one mogu značajno olakšati svakodnevni život. Kroz ovu radionicu, učesnici su imali priliku da se upoznaju s prednostima digitalne komunikacije, koja im omogućava lakši kontakt sa porodicom, prijateljima i zajednicom.
„Digitalna pismenost nije samo pitanje tehnoloških vještina, već i ključno sredstvo za borbu protiv socijalne izolacije starijih osoba. Korišćenje mobilnih telefona i društvenih mreža omogućava im da ostanu povezani sa voljenima, informisani i aktivno uključeni u društvena dešavanja,“ istakli su organizatori radionice.
Veliko interesovanje učesnika pokazuje koliko je ova tema važna i potrebna. Stariji građani su s entuzijazmom učestvovali u praktičnim vježbama, postavljali pitanja i dijelili svoja iskustva. Pojedinci su istakli da su do sada imali strah od korišćenja mobilnih aplikacija kako ne bi napravili grešku, ali da sada osjećaju veću sigurnost i motivaciju da ih svakodnevno koriste za komunikaciju sa porodicom i prijateljima. „Sada mogu lakše da se čujem sa prijateljima i unucima i da im više ne dosađujem za svaku sitnicu koju treba da mi pokažu na telefonu. Nisam ni znala koliko mi je malo znanja nedostajalo da bih se osjećala sigurnije u korišćenju telefona.“ rekla je jedna od učesnica radionice.
Projekat „Dostojanstveno, inkluzivno treće doba”, koji je podržan sredstvima Opštine Kotor, ima za cilj poboljšanje kvaliteta života starijih osoba kroz edukaciju, promociju njihovih prava i osnaživanje za aktivno učešće u zajednici. Očekuje se da će slične radionice i inicijative doprinijeti smanjenju socijalne isključenosti, jačanju digitalnih vještina i povećanju sigurnosti starijih osoba u online prostoru.
Pozivamo sve zainteresovane institucije, organizacije i pojedince da podrže slične aktivnosti kako bismo zajedničkim naporima omogućili starijim građanima dostojanstveno i aktivno treće doba.
 

POTPISAN MEMORANDUM O SARADNJI I FORMIRANA MREŽA PODRŠKE STARIJOJ POPULACIJI NA PODRUČJU OPŠTINE KOTOR

Projekat „Dostojanstveno, inkluzivno treće doba“, je podržan na osnovu Odluke Komisije Opštine Kotor o raspodjeli sredstava nevladinim organizacijama za 2024. godinu. U okviru ovog projekta, 26.12.2024.godine je u prostorijama Udruženja penzionera Kotor organizovano potpisivanje Memoranduma o saradnji na izgradnji Lokalne mreže podrške, s ciljem doprinosa poboljšanju kvaliteta života starijih osoba na području opštine Kotor.
Lokalna mreža podrške starijoj populaciji predstavlja značajnu komponentu projekta „Dostojanstveno, inkluzivno treće doba“. Cilj mreže je povezivanje relevantnih aktera iz različitih sektora kako bi se poboljšao kvalitet života starijih osoba u opštini Kotor. Aktivnosti u okviru ove mreže uključuju identifikaciju članova tima, redovnu koordinaciju i formalizaciju saradnje putem Memoranduma o saradnji.
Memorandum o saradnji formalizuje partnerstvo između svih relevantnih aktera. Ovaj dokument definiše:
Ciljeve saradnje: Postizanje boljeg kvaliteta života starije populacije.
Uloge i odgovornosti: Jasna podjela zadataka i očekivanja od svakog partnera.
Mehanizme koordinacije: Redovni sastanci i komunikacija radi boljeg usklađivanja aktivnosti.
Proces potpisivanja Memoranduma uključuje:
Pregovore i usaglašavanje ključnih tačaka sa partnerima.
Potpisivanjem Memoranduma o saradnji formalizuju se odnosi između partnera, čime se obezbijeđuje zajednički pristup ostvarenju ciljeva projekta.
Povećanje efikasnosti i povjerenja kroz koordinaciju i zajedničke aktivnosti, projektni tim postiže bolje rezultate, dok se istovremeno jača povjerenje među akterima.
Aktivnosti uspostavljene kroz Memorandum stvaraju osnovu za kontinuiranu saradnju i podršku starijoj populaciji i nakon završetka projekta.

U ime Udruženja penzionera Kotor, prisutne je pozdravio predsjednik Pero Milošević. On je istakao da je potpisivanje Memoranduma o saradnji u interesu starije populacije, naglašavajući značaj zajedničkog djelovanja svih aktera na unapređenju položaja starijih osoba u lokalnoj zajednici.

Ljiljana Jovović, koordinatorka projekta "Dostojanstveno, inkluzivno treće doba", predstavila je ključne ciljeve i aktivnosti projekta, ističući da je osnovni cilj projekta „Dostojanstveno, inkluzivno treće doba“ poboljšanje kvaliteta života starije populacije kroz izgradnju integrisane podrške i bolje prilagođavanje sistema lokalnih usluga njihovim potrebama.

„Uradili smo temeljno istraživanje na osnovu anketiranja građana i građanki. Imajući u vidu da stanovništvo Crne Gore sve više stari, očekujemo da će do 2061. godine broj starijih osoba značajno porasti, što zahtijeva hitno djelovanje. Opština Kotor trenutno nema akcioni plan za stariju populaciju, što otežava planiranje i implementaciju mjera za unapređenje njihovog kvaliteta života“, kazala je Jovović.
Na osnovu sprovedenog istraživanja, Jovović je istakla ključne izazove s kojima se starija populacija suočava:
Socijalna izolacija,
Ekonomski problemi,
Zdravstvene poteškoće,
Nedostatak integrisane podrške.
Kako bi se adekvatno odgovorilo na ove izazove, EDI je inicirao formiranje Lokalne mreže podrške, koja će uključivati ključne aktere iz lokalne zajednice.

Memorandum o saradnji potpisali su:

Ljiljana Jovović, koordinatorka projekta u ime NVO „Evropske demokratske inicijative“,
Pero Milošević, predsjednik Udruženja penzionera Kotor,
Mr Anđela Rašković, menadžerka sistema kvaliteta Doma starih „Grabovac“, u ime direktora Srđana Dragomanovića,
Dr Davor Kumburović, direktor Kliničko-bolničkog centra Kotor,
Olivera Todorović, predstavnica Doma zdravlja Kotor, u ime direktorice dr Ane Bakić,
Vjera Banićević, direktorica Radio Kotora,
Iliko Marović, predstavnik Crvenog krsta Kotor.

Potpisivanju Memoranduma prisustvovali su i:

Smiljana Konatar
Anka Perović,
Vlado Kašćelan,
Martina Mjesečević.
Slika 131

Preuzeto sa sajta Radio Kotor-a

Potpisivanje Memoranduma o saradnji

Slika 132

Preuzeto sa sajta Radio Kotor-a

IMPLEMENTACIJA PROJEKTA

Dostojanstveno, inkluzivno treće doba

18.09.2024 22:16
Slika
Nevladina organizacija Evropske demokratske inicijative (EDI) implementira projekat „Dostojanstveno, inkluzivno treće doba” koji je podržan na osnovu Odluke Komisije Opštine Kotor o raspodjeli sredstava nevladinim organizacijama za 2024.godinu. Projekat je usmjeren na unapređenje kvaliteta života starijih...
0 0